Sociálne normy síce v dnešnom svete diktujú, že je bežné a normálne, ak sa milujú iba dve osoby medzi sebou. Polyamory však zdôrazňuje, že nie je potrebné vždy prijímať normy spoločnosti, často je najlepšou voľbou riadiť sa skrátka svojimi pocitmi a túžbou.
Mať možnosť viac milovať a rozdávať väčšie množstvo lásky pre niekoho môže byť veľmi lákavá a neodolateľná ponuka.
Čo to znamená byť polyamorný?
Byť polyamornou znamená byť otvorení romantickému alebo intímnemu vzťahu, ktorý zahŕňa viac ako jednu ďalšiu osobu.
Nezávisí na tom, či je osoba heterosexuálna, homosexuálna alebo bisexuálna. Či už je akéhokoľvek vyznania či orientácie, môže byť súčasťou polymorfného vzťahu, všetko záleží na vzájomnej dohode a žiadostivosti daných osôb.
Často sa polyamory zamieňajú s polygamiou. Tá však zahŕňa sobáš niekoľkých osôb. Svadba medzi jedincami však nie je nutnou zásadou pre polyamorný vzťah a spolužitie jedincov.
A čím sa líši tento typ putá od bežného otvoreného vzťahu, kedy si jedinci napríklad dovoľujú súložiť mimo svojej spálne? Ako sa tento typ vzťahu líši od cudzoložstva či mimomanželského sexu?
Rozdiel je v tom, že polyamoria so sebou prináša emócie.
Často je medzi všetkými zúčastnenými osobami silné romantické a intímne puto.
Tieto emócie a pocity sa neskrývajú a sú odhaľované všetkým členom skupiny.
Polyamorné vzťahy môžu mať mnoho podôb. Jedna z nich je napríklad taká, že je tu istá hierarchia, teda že jeden zo skupiny má prednosť pred ostatnými. V takom prípade má potom táto osoba primárne a sekundárne vzťahy.
Inokedy sú si všetci jedinci rovní a majú rovnaké privilégiá.
Typy polyamorného vzťahu
Polyamoria má mnoho podôb. Jedinci medzi sebou môžu mať stále jednu podobu onoho vzťahu alebo sa môže časom meniť.
Všetko záleží na dohovore, chuti a túžbe jedincov.
A aké sú typy a možnosti tohto spolužitia?
1. Trojica
Už podľa názvu je zrejmé, že sa jedná o vzťah medzi tromi ľuďmi. Nemusia sa nutne všetci tri zúčastnené osoby schádzať. Jeden človek môže napríklad randiť a vídať sa s dvoma rôznymi ľuďmi.
2. Quad
Quad alebo skupina štyroch je typ polyamorného vzťahu, ktorý najčastejšie vzniká na základe stretnutia dvoch párov. Jedinci začnú randiť a vídať sa s ľuďmi z druhého páru. Niekedy zúčastnení vedú romantický aj sexuálny vzťah medzi všetkými členmi skupiny, inokedy je puto len medzi niektorými z nich.
3. Polycule
Tento termín popisuje celú sieť ľudí, ktorí sú romanticky prepojení a cítia medzi sebou silné puto.
4. Paralelná polyamoria
Tento typ vzťahu je založený predovšetkým na tom, že sa všetci zúčastnení medzi sebou poznajú. Všetci partneri sú si vedomí druhých účastníkov vzťahu, to však neznamená, že s nimi nutne musí mať akékoľvek puto alebo len kontakt.
5. Sólová polyamoria
Jedinci v sólo polyamornom vzťahu nemajú v úmysle zlúčiť svoju identitu alebo životnú štruktúru so svojimi partnermi. Napríklad sa nechcú oženiť alebo zdieľať domov či financie s niektorým zo svojich partnerov.
Iba ty môžeš rozhodnúť, či je polyamoria pre teba to pravé.
Ide o náročnú prax, ktorá určite má silný psychický vplyv. Ak je však na to tvoja psychika pripravená až stavaná, môžeš si touto praxou okoreniť život.
V dnešnej dobe sa určite stretneš s jedincami, ktorí tento typ vzťahu odsúdia. Nenechaj však, nech iní odsudzujú tvoju túžbu. Možno dôjde k spochybneniu monogamného ideálu, za to však môžeš zistiť a preskúmať, čo prináša láska od väčšieho množstva partnerov.
Viac partnerov so sebou môže priniesť väčšie množstvo pozornosti, lásky, starostlivosti, zábavy, vášne, túžby a podobne.
Napríklad práve to je to pravé, čo potrebuješ pre šťastný romantický a intímny život.
Referencie
- Sexuality & Sexual Orientation: Understanding Polyamory | Grazia India
- Polyamory: Intimate practice, identity or sexual orientation? - Christian Klesse, 2014
- Solo Polyamory: What Is It?
- Polyamory: A Critical Introduction, Features and Issues
- Is Polyamory a Sexual Orientation, or Is It More Like a Religious Belief? | by Sarah Stroh | Monogamish | Medium
- Polyamory vs Monogamy Statistics [Full Overview]